2023 ITG Competitions Semi-Finalists Announcement
The International Trumpet Guild is pleased to announce the 2023 semi-finalists of seven conference competitions. These competitions were renamed the Ryan Anthony Memorial Trumpet Competition, in honor of the many artistic and humanitarian contributions of Ryan Anthony.
The students listed below were selected through a competitive, international prescreening process that included preliminary round recordings submitted through the ITG website. This year we received a record number of applicants and are excited to welcome the most students ever to an in-person ITG competition.
Students who wish to be future competitors are encouraged to visit the ITG competitions website for information about opportunities in the Ryan Anthony Memorial Trumpet Competition.
The final round of each of these competitions will be held as part of the 2023 ITG Conference, May 30 – June 3, 2023 in Minneapolis, Minnesota. For more information, visit https://www.itgconference.org/
Winners of 2023 ITG conference scholarships are being finalized, and an announcement will be forthcoming soon in a separate website posting.
The ITG Competitions Coordinator thanks all of the Division Chairs and Preliminary Round Judges for their excellent work in the completion of the Preliminary Round.
-Jason Dovel, University of Kentucky
ITG Competitions Coordinator
Chamber Music Division (New in 2023)
Chair : Chris Scanlon, Northern Illinois University
Arkansas State Fantasia Trumpet Ensemble
Arkansas State University
Teacher: Nairam Simoes
Bluff City Brass
University of Memphis
Teacher: Elizabeth Shafer
CU Boulder Large Ensemble
University of Colorado Boulder
Teacher: Ryan Gardner
CU Boulder Small Trumpet Ensemble
University of Colorado Boulder
Teacher: Ryan Gardner
CU Boulder Trumpet Ensemble
University of Colorado Boulder
Teacher: Ryan Gardner
ESMAE Trumpet Ensemble
Escola Superior de Musica e Artes do Espetaculo
Teacher: Kevin Wauldron
LSU Gold Brass Quintet
Louisiana State University
Teacher: Matthew Vangjel
Lux Brass
Baylor University
Teacher: Wiff Rudd
McGill Trumpet Ensemble
McGill University
Teacher: Richard Stoelzel
Michigan State University Trumpet Ensemble
Michigan State University
Teacher: Justin Emerich
Nexus Brass
University of Iowa
Teacher: Michael Gause
UNC Charlotte Trumpet Ensemble
UNC Charlotte
Teacher: Eric Millard
University of Delaware Gold
University of Delaware
Teacher: Mark Clodfelter
UCLA Trumpet Ensemble
University of California, Los Angeles
Teacher: Jens Lindemann
Jazz Division
Chair : Oscar Passley, Dallas College Eastfield Campus
Dennis Baciuc
Eastman School of Music
Teacher : Clay Jenkins
Julian Borkowski
University of Oregon
Teacher : Paul Krueger
Sam Butler
Indiana University
Teacher : John Raymond
Carter Eng
San Francisco Conservatory of Music
Teacher : Mike Rodriguez
Theodore Garcia
Ball State University
Teacher : Mark Buselli
Javier Gonzalez
Berklee College of Music
Teacher : Marquis Hill
Zeb Jewel-Alibhai
Durham Academy Upper School
Teacher : Jim Ketch
Taekjin Lee
Indiana University
Teacher : John Raymond
Sam Liska
Luther College
Teacher : Lynne Hart
Thomas Nance
CU Boulder
Teacher : Brad Goode
Aaron Ouellette
Eastman School of Music
Teacher : Clay Jenkins
Avery Pambianchi
Eastman School of Music
Teacher : Clay Jenkins
Joel Reaves
Baylor University
Teacher : Alex Parker
Miles Smith
Ohio State University
Teacher : John Douglas
Luca Stine
University of Miami
Teacher : Brian Lynch
Solo Division
Chair: André Bonnici, Conservatoire André Messager (Montluçon, France)
Michael Brotherton
University of Colorado Boulder
Teacher: Ryan Gardner
Matthew Burn
Baylor University
Teachers: Wiff Rudd and Mark Schubert
Julia Gill
University of Colorado Boulder
Teacher: Ryan Gardner
Connor Johnson
Michigan State University
Teacher: Justin Emerich
Alexander Keiser
Indiana University Bloomington
Teacher: Jason Bergman
Jack Lyons
Florida State University
Teacher: Christopher Moore
Francisco Machado
Escola Superior de Musica e Artes do Espetaculo
Teacher: Kevin Wauldron
Mehdi Mercier
Conservatoire Supérieur de Musique de Lyon
Teacher: Clément Saunier
Jid-Anan Netthai
Tianjin Juilliard School
Teacher: Sergey Tyuteykin
Grace O’Connell
Middle Tennessee State University
Teacher: Michael Arndt
Jade Park
St. Andrew's Cathedral School
Teacher: Paul Terracini
Jacob Rylko
University of Delaware
Teacher: Mark Clodfelter
Joao Silva
Escola Superior de Musica e Artes do Espetaculo
Teacher: Kevin Wauldron
Madison Sinan
University of Colorado Boulder
Teacher: Ryan Gardner
Noah Solomon
University of Colorado Boulder
Teacher: Ryan Gardner
Wind Band Division
Chair: MGySgt Susan Rider, “The President’s Own” United States Marine Band
Matthew Burn
Baylor University
Teachers: Wiff Rudd and Mark Schubert
Elise Ehlert
University of Colorado-Boulder
Teacher: Ryan Gardner
Anna Kallinikos
University of Colorado-Boulder
Teacher: Ryan Gardner
Robert Kerr
Florida State University
Teacher: Christopher Moore
Amy Millesen
University of Southern California
Teacher: Jennifer Marotta
Anthony Salabarria
University of Delaware
Teacher: Mark Clodfelter
Madison Sinan
University of Colorado-Boulder
Teacher: Ryan Gardner
Noah Solomon
University of Colorado-Boulder
Teacher: Ryan Gardner
Orchestral Excerpts Division
Chair: Christopher Wilson, Pittsburg Opera
Easton Barham
Florida State University
Teacher: Christopher Moore
William Brown
University of Colorado Boulder
Teacher: Ryan Gardner
Michael Brotherton
University of Colorado Boulder
Teacher: Ryan Gardner
Vance Garden
Florida State University
Teacher: Christopher Moore
Julia Gill
University of Colorado Boulder
Teacher: Ryan Gardner
Marcus Gonzalez
University of Massachusetts Amherst
Teacher: Eric Berlin
Morgan Hare
Grand Valley State University
Teacher: Alexander Wilson
Brandon Herbert
Louisiana State University
Teachers: Matthew and Jena Vangjel
Nolan Lehman
Indiana University
Teacher: Jason Bergman
Graham Lumsden
McGill University
Teacher: Richard Stoelzel
Alison Marseglia
Baylor University
Teachers: Wiff Rudd and Mark Schubert
Jid-anan Netthai
Tianjin Juilliard School
Teacher: Sergey Tyuteykin
Rafael Moreira Pinto
Escola Superior de Musica e Artes do Espetaculo
Teacher: Kevin Wauldron
William Reynolds
Oklahoma State University
Teacher: Joseph Cooper
Joseph Runkle
Western Illinois University
Teacher: Bruce Briney
ITG Youth Competitions
Chair: Jenna Veverka, U.S. Army Old Guard Fife and Drum Corps
Junior Division
Liwei Deng
Beijing, China
Teacher: Rui Li
Christian Garner
Minnetonka, MN
Teacher: Robert Dorer
Maxwell Janes
Mercer Island, WA
Teacher: Jared Hall
Joshua Lee
McLean, VA
Teacher: Chris Weise
Tyler Mebust
La Jolla, CA
Teacher: Richard Legerrette
Bryce Ogden
Dardanup West, Australia
Teacher: Billie Larkman
Michelle Park
Palo Alto, CA
Teacher: Mark Nemoyten
Jiu Shi
Beijing, China
Teacher: Rui Li
Thomas Stricker
Florence, KY
Chris Kiradjieff
Issac Jooun Won
Potomac, MD
Teacher: Ohtae Kwon
Ruichen Wu
Beijing, China
Teacher: Rui Li
Leon Ye
Pittsford, NY
Teacher: Jared Wallis
Senior Division
Sam Ferguson
Winnipeg, Manitoba, Canada
Teacher: Darryl Ferguson
Rajkumar Fitzpatrick
Cary, NC
Teacher: Brian Myers
Amelia Kowalewska
Plock, Poland
Teacher: Grzegorz Debski
Ricardo Lazaro
San Antonio, TX
Teacher: n/a
Ian Lee
Haverford, PA
Teacher: Alexander Serio
Emily Lipper
Oregon, OH
Teacher: Jay Welenc
Topher Meeks
Austin, TX
Teacher: Elmer Churampi
Jade Park
Newington, Australia
Teacher: Paul Terracini
Genesis Ruiz
Lovington, NM
Teacher: Sidney Shuler
Naomi Stepheson
Denton, TX
Teacher: Cristian Roman
Stephen Stricker
Florence, KY
Teacher: Chris Kiradjieff
Yufei Wu
Hudson, OH
Teacher: Mike Miller
Hsueh-Yang Yang
Midland, TX
Teacher: John Irish
David Zhao
Bradbury, CA
Teacher: Ohtae Kwon